سنگ ورقه ای

سنگ ورقه ای :

سنگ ورقه ای نوعی سنگ است که به صورت طبیعی در طبیعت یافت می شود. این سنگ ها علاوه بر قیمت مناسبی که دارند از کیفیت و استحکام خوبی نیز برخوردار هستند.

این سنگ ها در بیشتر مواقع به همان شکل استفاده می شوند مگر انکه در حمل و نقل بشکنند و یا در حین کار برای استفاده در برخی جاها شکسته شوند اما با این حال هیچ فرآوری روی آن انجام نمی شود.

معمولا از این سنگ ها برای کف ، کفپوش ، پیاده رو ها و … به دلیل داشتن استحکام کافی استفاده می شود.

سنگ های ورقه ای در رنگ های آبی فیروزه ای ، سبز ،قرمز جگری ، قهوه ای سوخته ، زرد طلایی و لیمویی ، کرم استخوانی و … وجود دارد.

سنگ مالون سنگ دیوارچینی

موارد مصرف سنگ ورقه ای :

 • سنگ فرش معابر و پیاده روها
 • سنگ فرش پارکها
 • سنگ فرش ویلاها و مجتمع های مسکونی
 • اجرای نمای ویلا
 • دیوار چینی
 • تهیه آبشارهای مصنوع
 • ساحل سازی (رودخانه و دریا)

از انواع سنگ های ورقه ای می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. سنگ لاشه ای
 2. سنگ اسلیت
 3. سنگ شیست
 4. سنگ کوهی
 5. سنگ مالون

سنگ ورقه ای لاشه ای :

در ابتدا باید عنوان کرد سنگ های ساختمانی به اشکال مختلفی تولید و تهیه می گردد، مانند سنگ تراشیده یا مالون، سنگ لاشه ورقه ای و سنگ نما.
اکثر این سنگ ها از دل طبیعت استخراج می گردد و به دلیل همگونی با طبیعت در تمام نماهایی که از آنها استفاده می شود در زیبایی اثر خود را بر جای می گذارند.

انواع سنگ ورقه ای

 

سنگ ورقه ای اسلیت :

سنگ های ورقه ای اسلیت یک سنگ دگرگونی ریزدانه با شیستوزیته می‌باشد به این شیستوزیته قوی ” کلیواژ اسلیتی ” می‌گویند که در اثر فشار قوی که بر دانه‌های ریز رس وارد شده و باعث می‌شود که آنها در صفحاتی موازی و ورقه ای با جهت فشار رشد کنند.اسلیت‌ها معمولاًبه رنگ‌های مشکی، سبز و سبزآبی نیز دیده می‌شوند.لایه های این سنگ قطری ۵الی ۹ سانتی متری دارند که بصورت اشکال منظم ورقه ای و نامنظم مالون از معادن مختلف استخراج می شود.
سنگ های ورقه ای اسلیت بخاطر استحکام بافت ریزدانه سیلیس در بافت سنگ دربرابر یخ زدگی و شرایط نا مساعد جوی و محیطی (نور خورشید ،آب و رطوبت ) مقاوم میباشد

سنگ ورقه ای شیست (SCHIST)‌:

شیست یک سنگ دگرگونیِ با کلاسِ متوسط مسطح و لایه لایه و ورقه ای و با ضخامت متغیر تقریبا موازی است.
شیست دارای بیش از ۵۰٪ مواد معدنی از کوارتز و فلدسپات در لایهٔ خود است.
شیست ها می توانند از دگرگونی انواع متفاوت سنگ ها و رسوبات از جمله رسوبات رسی،ماسه سنگ های کربناته، سنگ های نیمه بازیک، بازیک و اولترابازیک در محیط های آبدار و خشک نیز بوجود آیند.
سنگ های شیست ورقه ای کوهی که از معدن استخراج می شوندو قیمت تمام شده ی سنگ ها ی ورقه بسیار مقرون بصرفه بوده زیرا مانند سنگ های ساختمانی دیگر هزینه های جانبی برای تولید ندارد.
یکی از زیباترین، ارزانترین و بادوام ترین انتخابها جهت نمای ساختمان ،باغ و ویلای شما سنگ های شیست ورقه ای هستند که به رنگ های مختلف در بازار یافت می شوند.

موارد مصرف سنگ ورقه ای شیست :

 • سنگ فرش معابر و پیاده روها
 • سنگ فرش پارکها
 • سنگ فرش ویلاها و مجتمع های مسکونی
 • اجرای نمای ویلا
 • دیوار چینی
 • تهیه آبشارهای مصنوع
 • ساحل سازی (رودخانه و دریا)

سنگ ورقه ای گرانیت :

سنگ ورقه ای گرانیت گونه‌ای از سنگ آذرین درونی است . بافت آن دارای (کوارتز) و فلدسپات، میکا و پاره‌ای کانی‌های دیگر می‌باشد. رنگ آن بسته به کانی و شیمی سنگ،. به رنگهای سفید، خاکستری، پرتغالی، سبز، مشکی، قرمز و غیره در معادن ایران موجود میباشد.

سنگهای ورقه ای گرانیت نسبت به سنگهای ورقه ای شیست و اسلیت سخت ترو لایه کردن با ضخامت کم کار دشواری میباشد. سنگ ورقه ای گرانیت از سنگین‌ترین سنگ‌های با چگالی ۲٫۶۵ گرم بر سانتیمتر مکعب میباشد و یکی از محکم‌ترین و سخت‌ترین و مقاومترین سنگ‌ها در برابر شرایط اب و هوایی اقلیمی می‌باشد به همین خاطر مقاومت این سنگ در مقابل خوردگی و نفوذصفر درصدی اب باعث استفاده بیشتردر ویلا و محوطه سازی بصورت گسترده‌ای می‌شود.
سنگهای ورقه ای گرانیت بهترین کاربرد را در سنگفرش بیرونی و در مکانهایی که در معرض عبور و مرور زیاد است دارد ولی آنرا می‌توان در نمای بیرونی ویلا و ابنما و برکه سازی و پله‌ها و..استفاده نمود.

سنگ ورقه ای مالون :

سنگ مالون همان سنگ ورقه ای لاشه ای است که با چکش ، پتک یا هر وسیله دیگری تراش می خورد و به شکل منظمی تبدیل می شود.

مالون استاندارد دارای ارتفاعی در حدود 28 سانت با طول 20 الی 40 و عرض 15 الی 20 می باشد.

به مالونی که طول آن کمتر از ارتفاع مالون باشد مالون کله و به سنگ مالونی که طول آن از ارتفاع سنگ مالون بیشتر باشد راسته می گویند و سنگ مالونی که از آن در کنج و نبش دیوارها استفاده می شود مالون نبشی می گویند.

از سنگ های مالون در دکوراسیون داخلی برای شومینه و دیوار ها ، در دیوارهای خارجی مخصوصا برای نمای حیاط ها و … از این سنگ استفاده می شود.

Rate this post
تماس بگیرید