سنگ های ساختمانی

سنگ لاشه ساختمانی چیست

سنگ از ابتدایی ترین مصالح ساختمانی میباشد که در ساخت پناهگاه ها و همچنین ابزارهای اولیه مورد استفاده بشر قرار گرفته است.

تاریخچه سنگ :

در تاریخ کهن دوره هایی نظیر کهن سنگی و پارینه سنگی اولین استفاده گسترده انسان ها از سنگ و فلز میباشد.

بعدها نیز در ساختمان های سنگی ، سنگ لاشه مورد استفاده قرار میگیرد که با ملات گچ و آهک اتصالات بین سنگ ها را برقرار کرده اند.

امروزه مصالحی نظیر آجر جای سنگ را تا حد زیادی گرفته است که به دلیل وزن زیاد و مشکلات حمل و نقل و استخراج آن است.

البته در ساخت پلها ، تونلها بهمن گيرها، ديوارهاي حائل و سنگ چين ها و كرسي چين ها و سایر ساختمان های سنگین وزن استفاده گسترده از سنگ ها همچنان ادامه دارد.

انواع سنگ :

به طور کلی سنگ ها را از نظر منشا تشکیل به سه گروه زیر تقسیم میکنند:

۱. سنگ های اذرین

۲. سنگ های رسوبی

۳. سنگ های دگرگون


سنگ ها خصوصیاتی مانند مقاومت در برابر كشش ،درصد جذب آب ، تحمل فشار ، نفوذپذيري ، انتشار امواج ، پايداري را دار هستند که میزان آن با در نظر گرفتن امتداد لايه بندي و سطوح ضعيف مورد بررسی قرار میگیرد.

سنگ ساختمانی در صورتی که بدون شيار ، رگه ، ترك ، خلل و فرج پوسيدگي و لايه سست باشد از مقاومت بالایی برخوردار است. همچنین یکنواخت بودن رنگ سنگ طبیعی نیز نشان دهنده مقاومت آن با توجه به شرایط جوی مختلف است.

سنگ ها در عملیات ساختمانی به صورت های زیر مورد استفاده قرار میگیرند:

سنگ لاشه چیست
سنگ لاشه ساختمانی

۱. سنگ لاشه ساختمانی

این سنگ مخلوطى از سنگ‌هاى تراورتن، مرمريت و چينى می‌باشد.

سنگ لاشه شکل ثابتی ندارد و نامنظم است ، با قطر ۲ سانتی متر به همان صورتی که از معدن استخراج میشود مورد استفاده قرار میگیرد. کاربرد سنگ لاشه در كف سازي ،دیوار چینی ،زيرسازي ، پر كردن فاصله بين سنگها است.

سنگ لاشه ساختمانی سنگى بسيار ارزان قیمت است. این سنگ مخلوطى از سنگ‌هاى تراورتن، مرمريت و چينى می‌باشد.

سنگ مالون زرد

۲. سنگ مالون ( بادبر )

سنگي است كه با تيشه كاري كاملا شكل منظمي يافته و بويژه يك طرف آن شكل صاف به خود ميگيرد .

کاربرد سنگ مالون را در تونل سازي ، پل سازي ، جدول سازي ، ديوار هاي باربر و غير باربر ، سنگفرش و پله است.

يكي از عمده ترين كاربردهاي مهندسي سنگ لاشه و مالون بويژه در نقاط كوهستاني اجراي قوسهاي سنگي است كه در پلها ، درگاهها و طاق زيرين دالانهاي سنگي مورد استفاده قرار ميگيرد.

سنگ طبیعی ورقه ای طوسی
سنگ ورقه ای طوسی

۳. سنگ ورقه ای

سنگ ورقه ای هدیه ای از جانب طبیعت است که به سادگی می تواند محیط پیرامون شما را زیبا کند.
سنگ ورقه ای یا سنگ اسلیت، از انواع سنگ های ساختمانی به شمار می آید و به صورت ورقه شده در طبیعت یافت می شود.

این سنگ ها معمولاً بدون هیچگونه تغییر و برش و به همان شکل طبیعی خود مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سنگ ورقه ای قیمت بسیار مناسبی دارد و جزو ارزان ترین سنگ های ساختمانی محسوب می‌شود. با این وجود از استحکام بالایی برخوردار است و همین دو ویژگی باعث محبوبیت آن شده است.

این سنگ ها در رنگ های متنوع یافت می شوند :

زرد (طلایی)، زرد روشن، طوسی، قهوه ای، تیره، آبی فیروزه ای، سبز، قرمز جگری، کرم استخوانی و طرح چوب.

ضخامت سنگ های ورقه ای بین 3 تا 8 سانتی متر است و گاهی اوقات به 10 سانتیمتر و یا بیشتر هم می رسد.

این سنگ ها کاربرد زیادی در صنعت ساختمان دارند و برای کف و نمای خانه های ویلایی ایده آل هستند. همچنین به عنوان کفپوش پارک ها و سنگفرش معابر عمومی مورد استفاده قرار می گیرند.

سنگ برش خورده
سنگ برش خورده

۴. سنگ برش خورده

 

۵. سنگ کیوبیک ( کوبیک )

سنگ کوبیک نوعی سنگ گرانیت مکعبی شکل با ابعاد، طرح ها و رنگ های متفاوت است و به دو نوع سنگ کوبیک منظم و سنگ کوبیک نامنظم دسته بندی می شود.

سنگ هایی که پس از استخراج از کارخانه طبق سفارش مشتری به قطعات کوچک با ابعاد مشخص خرد می شوند، سنگ کوبیک منظم نامیده می شوند و سنگ هایی که بعد از استخراج توسط دستگاه سنگ شکن خرد شده ، سپس در کارخانه با کاتر به ابعاد کوچک تقسیم می شوند، سنگ نامنظم کوبیک گفته می شود.

معادن بسیاری در سطح کشور وجود دارند که می توان سنگ کوبیک را از آن ها استخراج نمود. البته لازم به ذکر است که سنگ هر منطقه ویژگی ها و قابلیت های خاص خود را دارد.

از کنار هم قرار دادن این سنگ ها می توان ترکیب های بسیار زیبا به نمایش گذاشت. از جمله سنگ های کوبیک که در کشور مورد استفاده قرار می گیرند می توان به سنگ کوبیک ساوه، سنگ کوبیک مشهد و سنگ کوبیک نطنز اشاره نمود. قیمت این سنگ ها با توجه به ابعاد، برشکاری و هزینه حمل و نقل آن ها از معدن تا کارخانه محاسبه می شود.

سنگ کوبیک به منظور استفاده در فضاسازی های زیبا در منازل مسکونی و یا معابر شهری می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین به علت مقاومت بسیار بالای سنگ کوبیک صرفه اقتصادی بسیار زیادی نیز دارد.

۶. سنگ قواره 

سنگ قواره از سنگ لاشه بدست می آید و با تیشه کاری در کارگاه ابعاد منظمی پیدا کرده و داراي گوشه هاي معين مي گردد. از سنگ قواره براي ديوارهاي باربر ، جدول سازي و كف سازي هايي كه نياز به كمي نما سازي دارند استفاده مي شود.

۷. سنگ پلاك 

براي نما سازي در سطوح از سنگ پلاك استفاده مي شود براي تهيه سنگ پلاك سنگ قله را در كارگاه سنگبري به ضخامتهاي مورد نظر برش داده و سپس آن را تا حد جلا و آينه شدن ساب مي دهند .

کاربرد سنگ پلاك در تزئينات داخل و خارج ساختمان و در كف ، ديوارپله ، كف پنجره ، كنار و زير ديوار گچي و وسايل تزئيناتي نظير گلدان ، شمعدان ، جدول ، جوي و … میباشد.

۸. سنگ درپوش

۹. سنگ ستون

۱۰. سنگ قله

قطعات بزرگ سنگی است و زیر تیغه برش نباید خرد شود و حین بزرگی باید قابل حمل باشد. این سنگ را بوسيله ديلم ، دست انفجار و يا برش از معدن جدا مي كنند و در کارگاه آماده کار میسازند.

با توجه به نوع جنس و کاربرد آن عملیات مکانیکی برروی این سنگ انجام شده و سپس برای استفاده آماده میشود.

۱۱. سنگ های تزیینی

همزمان با برش شستشو داده میشود و سپس آن را ساب و جلا میزنند. میزان جلای سنگ با توجه به کاربرد متفاوت خواهد بود.

۱۲. سنگ های باربر

که کاربرد خشنی دارند و به وسیله تیشه و چکش آماده میشوند.

Rate this post
تماس بگیرید