سنگ مالون

سنگ مالون یا بادبر :

امروزه زیباترین و مدرن ترین سنگ ها سنگ مالون می باشد که از زیبایی ، استواری و کیفیت زیادی برخوردار هستند.

سنگ مالون سنگی است که در هنگام استخراج از معادن به کمک پتک آن را به صورت تقریبی مکعب مستطیل در می آورند و سپس در کارگاه ، سطح نمای آن را به شکل چهارگوش شکل می دهند. اصولا هر 12 تا 14 عدد سنگ مالون استاندارد یک متر مربع دیوار را پوشش می دهد.

این کار برای برداشتن درزهای افقی و قائم در دیوارهای رجدار و به رج برده شده و برای نظم دادن به دیوار ها انجام می شود.

امروزه از سنگ های مالون در نمای خارجی ساختمان ها و بعضی از ساختمان های تجاری نیز استفاده می شود و روز به روز نیز طرح های جدیدتر و فانتزی تری از سنگ های مالون ساخته می شود اما بعضی از این سنگ ها به دلیل زیبایی و جلوه خاصی که دارد به عنوان پر فروش ترین سنگ های ساختمانی در مراکز عرضه سنگ شناخته می شود.

سنگ های مالون در رنگ بندی های متنوعی از جمله سفید ، سبز ، آبی ، زرد ، خاکستری و … موجود می باشد.

این سنگ ها مقاوم در برابر نفوذ آب و مقاوم در برابر یخ زدگی هستند.

سنگ مالون

سنگ مالون مخصوص دیوارچینی

 

موارد مصرف سنگ مالون :

 1. استفاده در نماسازی محوطه
 2. سنگ فرش ها و پله ها
 3. جدول سازی ها
 4. دیوارهای باربر
 5. آزاد راه ها و پل سازی ها
 6. دیوار سازی باغ ها و ویلاها

نحوه آماده سازی سنگ مالون :

 1. سنگ سر تراش یا نیم تراش : اگر چهار طرف نمای آن تراشیده شوند ولی پشت آن بدون تراش باقی بماند به آن سنگ سر تراش یا نیم تراش می گویند.
 2. سنگ تمام تراش : اگر پشت آن تراشیده شود به آن سنگ تمام تراش گفته می شود.
 3. سنگ اندازه : در هر دو حالت ، نمای سنگ را به صورت تیشه ای یا کلنگی در می آورند. این سنگ اگر طبق اندازه معینی بریده شود سنگ اندازه نامیده می شود.

 

 

سنگ لایم استون

سنگ لایم استون

سنگ لایم استون سنگی آهکی و رسوبی است که بیشتر از ماده کلسیت تشکیل شده است. این سنگ ها نسبت به تراورتن و مرمریت جوان تر می باشند به همین دلیل سنگ های کاملا رسوبی محسوب می شوند.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی سنگ های لایم استون توسط نانو در مقابل جذب آب مقاوم شده اند و در این حالت با توجه به قیمت مناسب سنگ لایم استون نسبت به سنگ های تراورتن سفید می توان از آن در نمای ساختمان استفاده کرد. اما اگر این اتفاق نیافتد تنها می توان از آن در دیواره های داخلی استفاده کرد.

در نتیجه از این سنگ باید در مکان هایی استفاده شود که به دور از رطوبت و فرسایش باشد و بهترین مکان برای نصب آنها کنار راه پله ها و دیواره پارکینگ می باشد.

سنگ لایم استون

سنگ لایم استون

مزایا و معایب سنگ لایم استون :

 • سنگ لایم استون وزن کمتری نسبت به سنگ های مرمریت و مرمر دارد.
 • این سنگ دارای جذب آب بالایی است.
 • مقاومت فشاری بالایی ندارد.
 • به دلیل جذب آب بالا و مقاومت فشاری پایین برای نمای بیرون و سنگفرش کاربرد ندارند.
 • اکثرا در ایران رنگ های روشن دارند .
 • قیمت سنگ لایم استون بسیار مناسب می باشد.
 • رنگ این سنگ ها کاملا یکدست است.

انواع سنگ های لایم استون موجود در بازار :

 1. سنگ لایم استون کرمانشاه
 2. سنگ مرودشت
 3. سنگ لایم استون مهاباد
 4. سنگ لایم استون بوکان

سنگ لایم استون اسلام آباد :

این سنگ جزء سنگ های سفید می باشد . این سنگ ها به دلیل آهکی بودن جذب آب بالا و تراکم کم ، ساب پذیری خوبی ندارد و در نتیجه جلای خوبی ندارد. این سنگ ها به دلیل جذب آب و جرم پذیری بالا نباید در نمای بیرونی ساختمان ها استفاده شوند .

ویژگی های سنگ لایم استون اسلام آباد :

 1. یکدست بودن رنگ آن و همچنین روشن بودن رنگ
 2. از این سنگ می توان در سرویس های بهداشتی ، آشپزخانه و حمام استفاده کرد.

علل تاثیر گذار در قیمت این سنگ :

 1. ابعاد سنگ
 2. نوع فرآوری
 3. رنگ و درجه سنگ

سنگ لایم استون سمیرم :

این سنگ جزء سنگ های آهکی و سفید است که به دلیل تراکم بالا نسبت به سایر مدل ها به نام مرمریت سمیرم نیز نامیده می شود. این سنگ گزینه مناسبی برای سنگ فرش نیست . همچنین این سنگ به دلیل رنگ روشن و یکنواخت و قیمت مناسب گزینه مناسبی برای جایگزین کردن سنگ های تراورتن روشن می باشد. این سنگ به صورت صیقلی ، تیشه ای و چرمی فرآوری می شود.

علل تاثیر گذار در قیمت سنگ سمیرم :

 1. درجه سنگ
 2. ابعاد سنگ
 3. متراژ موجود
 4. نوع فرآوری

سنگ لایم استون کرمانشاه :

این سنگ رنگ کرم روشن مایل به سفید دارد. همچنین این سنگ مانند سایر برندها جذب آب بالایی دارد و از مقاومت سایشی کمی برخوردار است و به دو صورت سابیده و چرمی تولید می شود. از این سنگ در دیواره های داخلی ساختمان که در معرض رطوبت نیستند استفاده می شود.

تفاوت سنگ لایم استون با مرمر و مرمریت در چیست :

سنگ مرمریت حاصل نشست و رسوب گذاری مواد معدنی آهکی است که بعد از گذشت زمانی معین به سنگ های رسوبی آهکی قابل استخراج تبدیل می شود. این سنگ برای صیقل دادن مناسب است و جلای خوبی دارد . همچنین این سنگ به رنگ های قرمز ، سفید ، زرد لیمویی و … دیده می شود.

سنگ مرمر نیز نوعی سنگ آهک است و مرمر سفید از سالیان دور در ساختمان سازی کاربرد داشته است. مصری ها از این سنگ برای ساختن معابد خود استفاده می کردند زیرا در برابر سرما ، گرما و باران مقاوم است. ماده تشکیل دهنده اصلی سنگ مرمر کلسیم است و وجود ناخالصی ها در آن باعث تنوع رنگی آن می شود زیرا مرمر خالص سفید است.

اما سنگ لایم استون از لحاظ زمین شناسی از دو سنگ دیگر جوان تر است و در معرض فشار و دمای بالا قرار نگرفته است و کاملا سنگ رسوبی محسوب می شود. همچنین این سنگ در قبال مرمریت و مرمر جذب آب بالایی دارد و در برابر فرسایش نیز مقاومت کمی از خود نشان می دهد.

سنگ کوبیک (کیوبیک)

سنگ کوبیک :

کوبیک نوعی سنگ است که از سالیان پیش برای سنگ فرش خیابان ها ، باغ ها و … مورد استفاده قرار میگرفته است که می توان این نوع سنگ فرش جایگزینی برای سنگ فرش سیمانی و فالت بوده است.

سنگ کوبیک به سنگی گفته می شود که بعد از استخراج و تولید حالت مکعبی داشته باشد . سنگ کوبیک در طرح ها و رنگ های متفاوتی وجود دارد و به دو دسته منظم و نامنظم تقسیم می شود.

 1. کوبیک منظم : سنگ کوبیک به صورت سنگ های تخت بزرگ از معدن استخراج می شوند و بسته به سفارش مشتری به سایزهای مختلف تقسیم می شود و ابعاد آن معمولا به صورت 5 تا 10 سانت می باشد.
 2. کوبیک نامنظم : این سنگ به صورت تخته سنگ های بزرگ از معدن استخراج می شود و توسط بیل مکانیکی به قطعات کوچک تر تقسیم می شوند. سپس به کارخانه انتقال داده می شوند و توسط کاتر به ابعاد کوچکتر مکعبی که مضربی از 10 هستند تقسیم می شوند.

سنگ کوبیک

معادن بسیاری در سطح کشور وجود دارند که می توان سنگ کوبیک را از ان ها استخراج کرد. سنگ هر منطقه ویزگی های خاصی دارد که از کنار هم قرار دادن این سنگ ها می توان ترکیب های بسیار زیبایی به وجود آورد.

از جمله سنگ های مورد استفاده در کشور می توان به سنگ کوبیک ساوه ، کوبیک مشهد و کوبیک نطنز اشاره نمود.

مزایای سنگ کوبیک :

 1. سنگ کوبیک بر روی سطوح مختلف نصب می شود.
 2. مقاومت بسیار بالا در برابر تغییرات آب و هوایی
 3. تنوع طرح و رنگ بالا
 4. سطح این سنگ فرش ها صیقلی نیست و در هنگام بارندگی امکان لیز خوردن را از بین می برد.
 5. به راحتی شکسته نمی شود.
 6. نور و انرژی گرمایی خورشید را منعکس نمی کند.
 7. می توان به راحتی آن ها را از سطح جدا نمود و در مکان دیگری استفاده کرد.
 8. زمان بارندگی آب از شیارها بین سنگ ها عبور می کند و در سطح سنگفرش آب جمع نمی شود.
 9. در برابر باران اسیدی و مواد شیمیایی مقاومت بالایی دارد.
 10. قیمت بسیار مناسب و هزینه مصالح پایین نسبت به سایر سنگها
 11. استفاده از ایت سنگ برای سنگ فرش تنوع بالایی را به شما می دهد.
 12. قابلیت نصب به صورت خشکه چینی
 13. ایجاد فضای بینی کم تر و جلوگیری از رویش گیاهان
 14. طبیعی و سازگار با محیط زیست
 15. طول عمر بالا

اجرای سنگ کوبیک :

روش اجرای سنگ کوبیک بسیار راحت است زیرا این سنگ به صورت خشکه چینی کار می کنند. روند اجرای این سنگ به این صورت است که ابتدا زیرسازی را برای جلوگیری از نشست کردن سنگ کوبیک انجام می دهند و روی آن ماسه شسته تر را به ارتفاع 10 سانتی متر پهن می کنند و آن را ریسمان بندی کرده و سپس سنگ کوبیک را روی ماسه ها با فاصله مشخص و دقیق می چینند و بعد بوسیله ریسمان یا شمشه و کوبیدن با چکش سنگ ها را با هم همسطح می کنند بعد از آن بند کشی می کنند تا سنگ های کار شده مسطح و منظم شوند.

سنگ کوبیک

مناسب کفسازی پارک و ویلا

کاربرد سنگ کوبیک :

 1. استفاده در کف و سنگفرش
 2. به دلیل طول عمر بالا در سنگ فرش پیاده رو ها استفاده می شود.
 3. استفاده در محوطه سازی باغ ها ، پارک ها ، ویلاها ، سرعت گیرها ، آب نماها

علت استفاده از سنگ کوبیک در محوطه سازی :

کف یک بخش مهم از یک فضا و محیز در معرض تردد است و همین رفت و آمد باعث بروز ساییدگی و فرسایش مصالح به کار برده ان می شود. پس در نتیجه باید از عناصری استفاده کرد که در برابر فرسایش مقاوم اند و استحکام خوبی نیز دارند. سنگ کوبیک یکی از ایده آل ترین سنگ ها برای محوطه سازی است و برای تمامی شرایط آب و هوایی مناسب است.

این را نیز بدانید که کوبیک یک نوع سنگ گرانیک است و بعد از استخراج به شکل های مکعبی با سایزهای مختلف برش داده می شود.